Ракети та мітинги: Росія готує у Молдові переворот

Росіяни продовжують гібридну війну у Молдові. У так званих ЗМІ РФ президентка країни Майя Санду піддається критиці, а на вулиці виходять нібито “противники” чинної влади.

Цими днями потужну аналітику з посиланням на документи, отримані від української розвідки, опублікувало видання The Washington Post. Там пишуть, що Федеральна служба безпеки (ФСБ) Росії готує державний переворот у Молдові з метою скинути прозахідний режим чинної президентки Майї Санду. Ставка робиться на проросійського політика Ілана Шора.

Зазначається, що російські спецслужби намагаються розхитати ситуацію в Молдові, використавши незадоволення населення зростанням цін на енергоносії.

“35-річний Ілан Шор, якого Федеральна служба безпеки Росії називає “молодим”, є провідною фігурою у спробах Кремля підірвати цю колишню радянську республіку. … Документи та інтерв’ю свідчать, що ФСБ вивела десятки мільйонів доларів із деяких найбільших державних компаній Росії, щоб розвивати мережу молдавських політиків та переорієнтувати країну на Москву”, – пише The Washington Post.

Зазначається, що наприкінці вересня близький соратник Шора отримав керівний контроль за двома основними проросійськими телеканалами Молдови. Ця обставина дала йому платформу для просування орієнтованого на Москву порядку денного. Крім того ФСБ направила групу російських політтехнологів консультувати партію Шора.

Сам Шор заперечує, що отримував підтримку з Москви, зокрема з боку спецслужб, та звинувачує прозахідний ухил уряду Молдови у наближенні країни до “економічного колапсу”.

“Молдова, яка разом з Україною набула статусу кандидата в ЄС у червні, особливо вразлива до російського тиску через її майже 100-відсоткову залежність від російського газу. Більш ніж п’ятикратне підвищення цін на газ цього року сильно вдарило по 2,5- мільйонному населенню країни, а рахунки за електроенергію тепер становлять понад 60 відсотків від середньостатистичних витрат на життя молдаванину”, – пише видання та додає, що цим намагається скористатися Росія, щоб повернути країну під свій контроль.

Водночас, видання нагадує, що Міністерство фінансів США 26 жовтня запровадило санкції проти кількох російських та молдавських організацій та осіб, включаючи Шора. Йому інкримінується “координація дій з представниками інших олігархів, щоб створити політичні заворушення у Молдові” та “робота з московськими організаціями, щоб підірвати прагнення Молдови приєднатися до Європейського Союзу”.

Енергетичний та ракетний терор

Справді, найбільшим важелем тиску на Молдову є енергетичний шантаж. Країна зіткнулася із дефіцитом електроенергії. З 24 жовтня енергосистема РМ працює в аварійному режимі, внутрішнє споживання електрики не покривається імпортними закупівлями та власним виробництвом.

Справа в тому, що ще 11 жовтня Україна, звідки Молдова отримувала 30 відсотків електрики, оголосила про тимчасове призупинення постачань після пошкодження своєї інфраструктури під час масованого російського обстрілу.

А з 24 жовтня і МолдДРЕС, розташована у Придністровському регіоні Молдови, знизила постачання на правий берег Дністра з 70 до 27 відсотків. Це сталося через скорочення на 30 відсотків постачань у Придністров’я російського газу, необхідного для виробничого процесу вироблення електроенергії.

Після цього в республіці пройшла антиурядова акція протесту, яку очолює партія вищезгаданого Шора. До речі, ця проросійська молдавська партія вже більше місяця регулярно влаштовує протести в Кишиневі, вимагаючи відставки чинної влади, дострокових виборів та угоди з Росією щодо зниження ціни на газ.

Більше того, російські ВКС вирішили пускати ракети, спрямовані на Україну через територію Молдови. 31 жовтня це призвело до того, що уламки збитої українськими силами ППО ракети пошкодили будинки в республіці.

Ситуацію прокоментував депутат парламенту Молдови Оазу Нантой. В ефірі телемарафону він заявив, що для російських генералів Молдови, як суб’єкта міжнародного права, не існує. Молдова зі своїм нейтралітетом абсолютно не захищена, вона не має систем ППО, зазначив депутат.

“Російські генерали можуть свідомо прокладати траєкторію своїх крилатих ракет через територію Молдови, щоб огинати систему ППО України. Те, що сталося сьогодні (31 жовтня – ред.) – це, швидше за все, психологічний шок, не більше того. Ми знаємо, що метою цих варварських атак є енергетична інфраструктура України, і тут залишається тільки сподіватися, що цей інцидент, який, слава Богу, обмежився вибитим склом, таки послужить для того, щоб та частина наших громадян, яка ще не зрозуміла суть злочинної політики путінського режиму, зрозуміє, що в цій ситуації не можна залишатися нейтральним. Потрібно чітко зайняти позицію та засудити політику геноциду українського народу та політику руйнування української держави”, – каже Оазу Нантой.

Молдовські депутати бачать, як РФ проводить гібридну війну проти Республіки Молдова, каже політик. Росія комбінує методи енергетичного шантажу та фінансування п’ятої колони.

Чого чекати у майбутньому

Російські спецслужби працюють над поваленням уряду Молдови, і це не є новиною, стверджує Аліна Раду, редактор Ziarul de Garda — молдавського видання, яке спеціалізується на журналістських розслідуваннях.

“Росія займалася всім цим протягом 30 років у Молдові і, гадаю, в Україні, Грузії та інших пострадянських країнах. Звичайно, після початку війни, яку Росія розпочала в Україні, вони, звичайно ж, хочуть, щоб у Молдові пішли справи погано, тому що це може дати їм якийсь шанс чи можливість оточити Україну з нашого боку”, – розповіла Рада в ефірі Радіо НВ.

За останні п’ять тижнів, продовжила редакторка, у Кишиневі відбулося багато протестів, у яких беруть участь дуже агресивні люди. Вони, за її словами, виходять із гаслами, які закликають до усунення від влади президента Майї Санду з метою того, щоб Росія постачала до країни газ:

“Зрозуміло, що Росія переконує опозицію і якось загрожує, що Молдова замерзне, якщо ця влада залишається на місці; і Молдові буде дуже добре з газом, якщо ця влада піде”, – каже Аліна Раду.

Що ж до загрози з Придністров’я, то на думку військового експерта Олега Жданова подібні атаки зараз малоймовірні. Однак він зазначає, що в анексовану частину республіки перекинули до 3 тисяч співробітників ФСБ та найманців ПВК “Вагнер”, і це несе загрозу для самої Молдови.

“Можливо, що туди перекинули працівників ФСБ, ймовірно і найманців ПВК “Вагнера”, для того, щоб здійснювати вогневу підтримку дій провокаторів. Це все спрямоване проти Молдови. Це в жодному разі не спрямоване проти України”, – продовжив експерт і додав, що військовослужбовці зміцнили ділянку кордону з Молдовою та невизнаним Придністров’ям.

Жданов також нагадав, що окупанти не наважилися здійснювати сухопутне вторгнення в Україну з території ПМР, навіть коли була висока загроза висадки ворожого десанту на Одещині. За словами експерта, Придністров’я вступило б у повномасштабний військовий конфлікт за умови, якщо основне угруповання ЗС РФ змогло б дійти до Одеси.

Нагадаємо, що окупанти вдарили по об’єкту в Карпатах: наслідки відчує вся Україна.

Слідкуйте за нами у Facebook та Youtube.

Будьте першим...

Додайте коментар

Ваш email не буде опубліковано.


*