Битва за Харків: Кому відійде місто після Кернеса (ВІДЕО)

Відповідно до закону, до нових виборів обов’язки мера має виконувати секретар міської ради, яким з 9 грудня є колишній перший заступник Кернеса Ігор Терехов.

Після смерті мера Харкова Геннадія Кернеса за його спадщину неминуче почнеться велика бійка, впевнені експерти. Хто буде новим керівником міста – найактуальніше питання зараз. Пост виконуючого обов’язки міського голови зайняв соратник Кернеса Ігор Терехов. Але наскільки довго він зможе протриматися в ньому?  

За законом 

Після смерті Геннадія Кернеса, якого заново обрали мером Харкова, поки він був у реанімації, управляти Харковом буде секретар міської ради Ігор Терехов. Далі Верховна Рада має призначити позачергові вибори мера не пізніше ніж у 90-денний строк із дня дострокового припинення повноважень Кернеса. Але, як показує практика, Рада може безкарно не призначати нові вибори і набагато довше. 

“Поки функції мера є кому виконувати і є консенсус місцевих еліт у цьому, не факт, що вибори голови Харкова відбудуться найближчим часом”, – вважає голова правління громадянської мережі Опора Ольга Айвазовська.  

Хто такий Терехов 

І такий консенсус місцевих еліт цілком може сформуватися навколо Ігоря Терехова. Терехов – колишній інженер і футбольний суддя. Лайнсменом Терехов навіть обслужив 22 гри Вищої ліги в 1992-1995 роках. 

З 1999 року Ігор Терехов став чиновником. Перша посада – начальник відділу споживчого ринку управління економіки та комунального майна Харківської міськради. Після приходу в мерію тандему Михайло Добкін – Геннадій Кернес Терехов перевівся в облдержадміністрацію.

Рік працював в апараті ОДА, балотувався (невдало) до Верховної Ради від блоку Наша Україна. Потім губернатор Арсен Аваков зробив його своїм заступником. Але після того, як Аваков втратив владу і покинув країну у 2010 році, Терехов став уже заступником Кернеса, який як раз виграв вибори міського голови. 

“Давайте ми чітко розставимо всі акценти. Ми говоримо і говорили про те, що муніципалітет – це не арена якихось політичних висловлювань та політичних проектів. Ми всі тут працюємо і завжди працювали на благо міста Харкова та на благо харків’ян, тому ми сьогодні не будемо говорити ні про які команди – екс-губернатора і так далі”, – пояснював Терехов перехід на роботу до Кернеса у квітні 2010 року. 

У ролі заступника мера Терехов працював аж до 9 грудня 2020 року. Саме він після поранення Кернеса дедалі частіше заміщав мера на засіданнях виконкому та публічних заходах. Політичні вивіски Терехов міняв синхронно з босом: Відродження, Довіряй справам, нарешті – Блок Кернеса.

У 2020 році Терехов став другим номером у списку Блоку, який отримав 34 з 84 місць у міськраді нового скликання. На питання, чи відбудеться звернення до парламенту про призначення нових виборів на п’ятнадцятий день після смерті мера, як того вимагає закон, Терехов відповів: “Якби це було найбільш злободенним питанням для міста Харкова і харків’ян… Сьогодні є зовсім інші питання, якими ми повинні займатися”. 

Найближча можлива дата виборів у Харкові – 28 березня. Якщо процедуру дотримати не встигнуть, Терехов залишиться в.о. мера як мінімум до кінця жовтня 2021 року. 

Буде боротьба 

На думку політолога Володимира Фесенка, вибори мера Харкова відбудуться в наступному році і голову міста доведеться вибирати в другому турі, оскільки в команди Кернеса чітко визначеного спадкоємця немає. Так, пояснює політолог, на виборах міського голови Харкова, 25 жовтня, Геннадій Кернес переміг у першому турі, отримавши 60,34% голосів.

На другому місці був Олександр Фельдман з 14,32%. Але, на думку експерта, це не означає, що на позачергових виборах Фельдман здобуде перемогу.

За словами Фесенка, чітко визначеного спадкоємця немає. Так, є адміністративний спадкоємець, Терехов, але це скоріше фігура місцеблюстителя. А ось електорального спадкоємця немає. 

“Якщо команда Кернеса визначиться, що від них йде конкретна фігура, ну, наприклад, припустімо, той же Терехов. Але автоматично рейтинг Кернеса до нього не перейде. Звісно, будуть і інші фаворити. Це і Фельдман, і Добкін, який, судячи з усього, братиме участь у виборах. Він і хотів, але його переконали не робити цього. Одна з найбільших інтриг буде пов’язана з тим, чи братиме участь у виборах Світлична. В принципі у неї є шанс поборотися за перемогу і бути компромісною фігурою. Але чи захоче вона цього? Але Світлична теж своя. В цілому ж явного фаворита не буде, переможець визначиться в другому турі. Тому дуже важливо, хто вийде в другий тур. Фельдман був у конфліктуючому таборі. Тому команда Кернеса навряд чи його буде підтримувати. Що стосується Добкіна, якщо він знайде компроміс з командою Кернеса, тоді можлива якась підтримка. Але Добкін грає в опозиційному таборі, а команда Кернеса, включаючи самого Геннадія Адольфовича, давно вибрала конструктивну модель взаємодії з центральною владою”, – зазначає Фесенко. 

Але, за словами політолога, точно можна сказати, що епоха монопольного впливу Кернеса на політичну ситуацію та систему влади в Харкові завершилася. 

“З високою ймовірністю вже з сьогоднішнього дня почнеться боротьба за політичний і діловий спадок Кернеса. Причому саме діловий – також, що може стати головним ризиком для команди Кернеса. Тому що впливати, принаймні до нових виборів, буде сама команда Кернеса. Вона все-таки має ключові важелі впливу в міській раді і, думаю, в обласній раді. Хоча і там, і там союз зі “слугами”, і це в принципі такий компромісний варіант взаємодії з президентською командою. Однак команда все ж неоднорідна, і як це часто буває, коли йде лідер, тим більше такий лідер, авторитарний, який все контролював сам, то неминуча боротьба за спадок”, – підсумував Фесенко. 

Є в Харкові й інші великі гравці. Політолог Віктор Таран не сумнівається, що міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, бізнес якого був сформований на Харківщині ще до того, як він став там головою ОДА, має певні інтереси в цьому регіоні. 

“Еліти, які були при Кернесі, більш інтегровані в процеси. Так що там і без Авакова вистачає місцевих сильних гравців. І не тільки пов’язаних з покійним мером. Є Фельдман, є люди, які стоять за Світличною. Багато хто хоче поділити імперію Кернеса”, – зазначає Віктор Таран.

Нагадаємо, бідна бідність. Що не так з держбюджетом-2021? – журналіст.

Будьте першим...

Додайте коментар

Ваш email не буде опубліковано.


*