У Рахові під асфальтом виявили залізничні рейки (ФОТО)

Виявили цікаву знахідку коли почали знімати зношене покриття на виїзді з міста Рахів.

Про це у соцмережі Фейсбук повідомляє Служба автомобільних доріг у Закарпатській області.

Стартували роботи на Н-09 у Рахові.

Служба автомобільних доріг у Закарпатській області звертає увагу – на ділянці організований реверсний рух, тож слідкуйте за знаками.

“Із несподіванок – під асфальтом знайшли залізничні рейки. Це означає, що раніше на місці автомобільної дороги був залізничний шлях, тож цілком ймовірно, ще це був технічний під’їзд до існуючої залізниці”, – зазначається у дописі.

Невеличкий екскурс в історію появи залізниці у Рахові:

У другій половині 19-го століття влада Австро-Угорщини ухвалила рішення прокладати у гірський місцевості залізничну гілку, яка з’єднає Відень та Будапешт зі Східними Карпатами. На той час стрімко ріс попит на сировину – ліс, сіль, залізо.

У 1870 році був розроблений проєкт будівництва Транскарпатської залізниці, яка мала проходити через Сігет Мармароський – Рахів – Керешмезе, нині це село Ясіня. Магістраль мала з’єднатися з гілкою Воронєнка – Надвірна – Станиславів, нинішній Івано-Франківськ. Залізниця проходила у горах, вздовж гірських річок Тиса та Прут.

ля таких складних робіт інженерів зібрали з усіх куточків Австро-Угорської імперії: австрійські, угорські, чеські, хорватські, німецькі фахівці влаштовували колії, зводили мости, прокладали тунелі, мурували стінки та інші інженерні споруди. Збудували 13 залізничних станцій і зупинок, серед яких найбільшими є Ясіня, Рахів, Требушани, Вішовилдь (нині це Румунія).

І ось перший пробний потяг прибув на Рахівщину у серпні 1894-го, а за кілька місяців – у листопаді цього ж року – відкрили залізничну лінію до Станіслава, теперішнього Івано-Франківська.

Будівництво залізниці у Східних Карпатах стало для того часу «вікном у Європу» і І , що сприяло соціально-економічному розвитку всього регіону.

Нагадаємо, як виглядає Ужоцький перевал із кабіни машиніста: опубліковано відео (ВІДЕО).

Будьте першим...

Додайте коментар

Ваш email не буде опубліковано.


*