Повний локдаун і призов: Що змінюється із 1 квітня

Перерахунок пенсій, відключення опалення, призов в армію, нові медгарантії, відкритий Кіпр. Що ще нового чекає українців.

Локдаун у Києві 

З 5 квітня в Києві посилюють карантин, повідомив мер Віталій Кличко. За його словами, нові обмеження діятимуть як мінімум до 16 квітня. 

З понеділка в Києві закривають всі школи і дитячі садки. Користуватися громадським транспортом, включаючи метро, ​​можна буде тільки за спеціальними перепустками. Скористатися транспортом зможуть працівники тільки підприємств критичної інфраструктури. 

“Керівники ж установ, підприємств повинні відправити співробітників на віддалену роботу. Або, кому можливо, надати відпустки”, – зазначив Кличко. 

Формат закладів громадського харчування не змінюється – вони зможуть працювати тільки навинос або на доставку. З 1 квітня в Києві скасовані продуктові ярмарки. 

Які заклади й установи, незважаючи на жорсткий карантин з 5 квітня, продовжать роботу: 

 • підприємства критичної інфраструктури
 • АЗС (без зон харчування)
 • продовольчі магазини, супермаркети
 • аптеки, пошта, банки
 • магазини зоотоварів, побутової хімії, засобів особистої гігієни
 • дозволені релігійні богослужіння в храмах з обмеженням кількості відвідувачів
 • заклади громадського харчування зможуть працювати тільки як навинос 

Пенсійний вік 

З 1 квітня підвищується пенсійний вік для жінок. Це останнє підвищення віку в рамках змін, прийнятих ще в 2011 році. Ті, хто народилися в період з 1 жовтня 1960 по 31 березня 1961 року, ще могли виходити на пенсію в 59,5 років. А ті, хто народилися з 1 квітня 1961 і пізніше, вже йтимуть на пенсію в 60. Таким чином, пенсійний вік для чоловіків і жінок в Україні зрівнявся і складає 60 років. 

Для отримання пенсії за віком страховий стаж людини повинен бути не менше 28 років. Якщо ж він менше, то пенсії за віком доведеться чекати до 63 років. 

Згідно з пенсійною реформою, з 2011 року пенсійний вік жінок щороку підвищувався на півроку – від 55 років до 60, щоб зрівнятися з чоловічим. 

У 2017 році пенсійна реформа продовжилася, і за нею на призначення пенсії став впливати не тільки вік, а й страховий стаж – час, коли сплачувалися внески на обов’язкове державне пенсійне страхування. 

У 2021 році мінімальний страховий стаж становить 28 років, але він буде збільшуватися щороку – до 35 років у 2027-му. Звернутися за пенсією можна за місяць до досягнення пенсійного віку або протягом трьох місяців після.  

Перерахунок пенсій 

В Україні з 1 квітня стартував перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам, які не потрапили під індексацію пенсій на 11 відсотків з 1 березня. Всього в Україні близько 2,7 мільйона осіб, які продовжують працювати, вийшовши на пенсію (приблизно кожен четвертий пенсіонер). Але на підвищення можуть розраховувати тільки близько двох мільйонів з них. 

Пенсія буде перераховано для тих пенсіонерів, які працюють, кому вона була призначена або перерахована до 1 квітня 2019 року – тобто два роки тому і більше. 

Пенсію не перерахують для приблизно 700 тисяч пенсіонерів, які вийшли на пенсію з 1 квітня 2019 року. Для них найближчий перерахунок запланований не раніше квітня 2022 року. 

Зростання пенсії залежить від зарплати і тривалості страхового стажу і визначається для кожного пенсіонера індивідуально. Перераховуватися буде саме “чиста пенсія”, нарахована за роки стажу – без спеціальних доплат.   

Тарифи на ЖКГ 

Ціна на електроенергію у квітні залишається на незмінному рівні – 1,68 грн за кВт-годину. Але зміниться ціна на газ, оскільки урядове обмеження пільговою вартістю газу для населення втрачає силу і постачальники повернуться до ринкових цін. 

Газопостачальні компанії вже визначилися з вартістю блакитного палива на квітень, і багато з них залишили ціну на тому ж рівні. Деякі компанії встановили ціни, вищі за березневий тариф. Тарифи на газ у квітні-2021 для населення коливаються від 6,7 до 8,85 гривні за кубометр, транспортування оплачується окремо. 

У травні всі постачальники свої цінники перерахують. Більш того, за новими правилами, вони повинні будуть запропонувати річні тарифи. 

Річний тариф вигідно укладати влітку, коли вартість газу мінімальна. Однак якщо постачальники запропонують річний тариф у травні, можливо, влітку з ним доведеться переплачувати. Вартість газу змінюється щомісяця, а ті, хто вибрав річну ціну, щомісяця платять одну й ту саму суму.  

Відключення опалення 

Добігає кінця опалювальний сезон. Як правило, тепло в будинки перестають подавати на початку квітня, коли середньодобова температура не опускається нижче 8 градусів тепла. 

Деякі великі міста вже визначилися з датами відключення. У Дніпрі батареї стануть холодними вже сьогодні, у Києві – у понеділок, 5 квітня, а в Харкові і Кропивницькому – з 15 квітня.  

Призов в армію 

1 квітня розпочнеться весняний призов на строкову військову службу. Всього у квітні-червні цього року в армію планують призвати 14 246 юнаків. У Збройні сили направлять 6,5 тисячі осіб, у Національну гвардію – 4 646, у Держприкордонслужбу – 2,5 тисячі і ще 600 – у Державну спеціальну службу транспорту. 

На весняний призов виділено 66 мільйонів гривень. Витрати на одного призовника складають 4 633 гривні, з них 4 540 гривень підуть на виплату грошової допомоги призовникам.  

Нові медгарантії 

Нова Програма медичних гарантій стартує 1 квітня. Вона містить 36 пакетів медичних послуг, один з них – допомога при пологах. Так, зміни стосуватимуться: 

 • екстреної медичної допомоги (на догоспітальному етапі)
 • первинної медичної допомоги
 • медичної допомоги при гострому мозковому інсульті
 • медичної допомоги при гострому інфаркті міокарда
 • медичної допомоги при пологах
 • хірургічних операцій у стаціонарних умовах
 • стоматологічної допомоги
 • ведення вагітності в стаціонарних умовах
 • лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах
 • лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах
 • мамографії
 • гістероскопії
 • колоноскопії
 • цистоскопії
 • бронхоскопії
 • стаціонарної допомоги пацієнтам з COVID-19
 • діагностики і лікування пацієнтів з туберкульозом
 • діагностики, лікування і супроводу осіб з вірусом імунодефіциту людини (і підозрою на ВІЛ)
 • хіміотерапевтичного лікування і супроводу пацієнтів з онкологічними захворюваннями
 • стаціонарної психіатричної допомоги
 • паліативної медичної допомоги 

Пологи за новими правилами 

З 1 квітня вагітні зможуть отримувати безкоштовно певний обсяг медичної допомоги. Ідеться про окремий пакет на ведення вагітності в амбулаторних умовах, за яким медичний заклад і НСЗУ укладатимуть контракт. У пакет входять такі послуги:

 • спостереження вагітності (взяття під нагляд, розробка індивідуального плану ведення вагітності відповідно до групи ризику і його виконання);
 • проходження необхідних лабораторних аналізів і обстежень;
 • профілактика, спрямована на запобігання ускладненням вагітності, післяпологового періоду, екстрагенітальних захворювань;
 • направлення вагітної в перинатальний консиліум за участю лікаря-генетика, профільних дитячих спеціалістів при виявленні у плода ознак вродженої, спадкової патології;
 • направлення вагітних у стаціонар (при необхідності);
 • заняття в Школі відповідального батьківства із залученням до навчання членів сім’ї;
 • надання повної інформації про перебіг вагітності, особливостей індивідуального плану ведення вагітності і пологів.

 Крім того, пацієнтка має право вибирати заклад, де спостерігатимуть вагітність, незалежно від місця реєстрації чи фактичного проживання.  

Польща змінює правила в’їзду 

З 30 березня для всіх, хто прибуває в Польщу, встановлюється обов’язковий карантин. Як пояснив заступник міністра інфраструктури Польщі Марцін Ґорала, виняток буде зроблено для осіб, які приїжджають із шенгенської зони і мають негативний ПЛР-тест на коронавірус, отриманий не пізніше ніж за 48 годин до в’їзду. 

Обмеження стосуватимуться тих, хто прибувають як повітряним, так і наземним транспортом. За словами Ґорана, кожен з приїжджих отримає можливість пройти тест на COVID-19 у Польщі. 

“Якщо в Польщі буде отримано негативний результат, то карантин буде знято”, – сказав Ґоран. 

Заступник міністра попередив, що нові правила збільшать час обслуговування пасажирів в аеропортах. Між приземленням літака і виходом з аеропорту може пройти кілька годин.  

Кіпр відкривається для українців 

Кіпр вніс Україну в список країн червоної зони, що дозволяє українцям з 1 квітня в’їжджати на острів, дотримуючись певних умов. 

Про порядок в’їзду в цю країну розповіли і в посольстві України. Так, подорожні, які в’їжджатимуть із країн червоної зони на Кіпр, повинні: 

 • зареєструватися на платформі CyprusFlightPass
 • отримати особисту картку доступу до вильоту
 • отримати негативний результат ПЛР-тесту на коронавірус. Це стосується і дітей. Тест повинен бути зроблений у сертифікованій лабораторії на території України не пізніше ніж за 72 години до вильоту і написаний англійською мовою
 • після прильоту на Кіпр пройти повторний ПЛР-тест (крім дітей до 12 років). Його вартість – 30 євро в аеропорту Ларнаки і 32 євро в аеропорту Пафоса. Результат тесту мандрівник отримає через SMS протягом трьох годин, а до цього повинен знаходитися на домашній самоізоляції

Категорії країн МОЗ Кіпру переглядатиме щотижня на підставі даних звіту Європейського центру профілактики і контролю захворювань. З 1 березня Кіпр перейшов на кольорову схему маркування країн у залежності від ситуації з коронавірусною інфекцією, були введені чотири рівні: зелений, помаранчевий, червоний і сірий. 

Раніше Україну відносили до сірої зони, в’їзд із якої був можливий тільки за спеціальним дозволом. У лютому кіпрська влада оголосила, що з 1 березня країна відкриє в’їзд для туристів з 56 країн, зокрема з України. Однак пізніше вирішили відкласти широке відкриття в’їзду в країну до 1 квітня.   

Проїзд у транспорті 

Виросте і вартість проїзду в транспорті. Укрзалізниця тепер продаватиме свої квитки з націнкою у два відсотки. До кінця року вартість квитків збільшиться на 22 відсотки. Зате в київському метро не працюватимуть зелені картки. Відтепер у підземці приймають винятково Kyiv Smart Card, банківські картки й одноразовий квиток.  

Екзамен на права 

Проходження теоретичної частини екзамену на водійські права зазнало змін. Нові, осучаснені, екзаменаційні квитки з’являться в Україні з 6 квітня, повідомили в Головному сервісному центрі МВС. 

Також зміниться онлайн-тренажер для перевірки знань правил дорожнього руху на сайті Головного сервісного центру. Головні зміни при екзамінуванні на права в 2021 році торкнуться дорожніх ситуацій у квитках: обіцяють, що їх оновлять відповідно до чинного законодавства, прибравши застарілі. 

Оновлення стосуються таких напрямків: 

 • правила дорожнього руху
 • основи безпечного водіння
 • будова і експлуатація транспортних засобів
 • надання першої медичної допомоги
 • основи права у сфері дорожнього руху

Джерело

Нагадаємо, заступник голови КСУ задекларував церкву та мільйони гривень прибутків.

Будьте першим...

Додайте коментар

Ваш email не буде опубліковано.


*