Долар у серпні: експертка розповіла, який курс чекати українцям

Долар, після рішення НБУ підвищити офіційний курс, суттєво зріс в обмінниках.

Економічна експертка розповіла, чому таке рішення було занадто різким та спрогнозувала курс валют, а зокрема й те, яким буде долар у цьому місяці.

Економічна експертка та членкиня наглядової ради АТ “Альтбанк” Тетяна Острікова в ексклюзивному коментарі 24 каналу розповіла, що у травні Україна почала відходити від шоку, почали відновлюватися економічні процеси. Зростав імпорт, для якого потрібно було все більше валюти. При цьому пропозиція валюти майже не зростала.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З обмінників приберуть табло курсу валют, а обмін зніматимуть на відео

  • З березня по травень імпорт товарів і послуг зріс з 3,7 мільярда до 6,0 мільярдів доларів.
  • Експорт, при цьому зріс з 3,5 мільярда до 3,9 мільярда.

Відповідно, НБУ почав витрачати валюту з резервів для покриття різниці. Так, починаючи з 23 травня НБУ в середньому продавав 990 мільйонів доларів на тиждень з резервів. Саме цей процес мало зупинити збільшення курсу. Попит на більш дорогий долар мав впасти і зменшення резервів мало зупинитись.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Курс долара в обмінниках злетів вище 40 гривень: скільки зараз коштує валюта

НБУ вирішив підняти офіційний курс до 36,6 гривні за долар 21 липня. Тож експертка вважає, що вже зараз можна робити перші висновки.

21 липня – це четвер. Тобто новий курс діяв лише 2 робочі дні тижня. І навіть цього вистачило, щоб протягом тижня з 18 по 22 липня продаж валюти з резервів склав лише 86 мільйона доларів, – ділиться вона.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дві платіжки й два рахунки: Нафтогаз звернувся до українців з новою інформацією

Готівковий ринок одразу відреагував на рішення НБУ й гривня обвалилась. Курс у деяких обмінниках сягнув 40 гривень за 1 долар.

За наступний тиждень з 25 по 29 липня продаж валюти змінився купівлею. НБУ викупив до резервів 650 мільйона доларів. Економічна експертка пояснила, це означає що на валютному ринку не було достатньо покупців на долар по 36,6 гривні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У НБУ розповіли, яким буде курс долара після війни

Можливо їх би хтось купив по нижчій ціні, але курс фіксований і знижувати його заборонено. Інший яскравий факт – протягом тижня з 11 по 15 липня, тобто ще при курсі 29,25, НБУ продав з резервів 581 мільйон доларів. Значно менше ніж 990 мільйонів, які були в середньому до цього, – підкреслила Острікова.

На її думку, попит і пропозиція долара почали вирівнюватись ще при курсі 29,25. Це відбувалось завдяки збільшенню експорту (відкриття портів на Дунаї), збільшенню фінансової допомоги від наших іноземних партнерів тощо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Плата за електроенергію з 1 серпня: що буде з тарифами для українців

Тому перші висновки по курсу 36,6 – таке підвищення було занадто різким. Але, при такому курсі пропозиція переважає над попитом, тож НБУ наповнює резерви. Але це досягається зокрема і ціною здорожчання імпортних товарів і зниженням рівня купівельної спроможності населення.

Експерти кажуть, що більш доцільно регулятору було б збільшувати курс не на 25% одразу, а на 10% (звісно ж за наявності відповідної аналітики, моделювання та розрахунків).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Курс долара на чорному ринку злетів всього за кілька годин: скільки зараз коштує

Ймовірно, попит та пропозиція знайшли б баланс, адже така тенденція була ще при курсі 29,25 в період з 11 по 15 липня 2022 року, – розповідає Острікова.

Експертка вважає, що готівковий курс долара у близько 42 гривні – спекулятивно завищений.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нафтогаз звернувся до українів

Простір для спекуляцій з’явився в тому числі і тому, що збільшення офіційного курсу до 36,6 було занадто різким і неочікуваним і спровокувало панічні настрої населення, – пояснила Острікова.

Також вона пояснила нещодавнє рішення НБУ заборонити небанківським фінансовим установам та операторам поштового зв’язку інформувати українців про курси купівлі та продажу іноземних валют через табло з актуальними даними про вартість валют.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ПриватБанк починає виплачувати по 2500 гривень: хто отримає гроші

“НБУ прямо каже, що готівковий курс спекулятивний, та заборонив обмінникам вивішувати табло з курсами на вулиці, щоб зупинити ажіотаж”, – поділилась експертка.

Зауважимо, що станом на 1 серпня середній курс в обмінниках, банках та на чорному ринку знизився. Табло з курсом в обмінниках або пусте, або взагалі відсутнє.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ціни на АЗС знову змінились: скільки коштує сьогодні заправити авто

Порада для тих, хто хоче зберегти заощадження – долари на суму до 50 000 гривень можна придбати через онлайн-застосунки банків за курсом близько 37 гривні за долар. Правда скористатись цими коштами можна буде в повній мірі через 3 місяці, адже після придбання валюти її потрібно розмістити НВ депозит строком на 3 місяці.

Враховуючи всі вище перелічені фактори офіційний курс 36,6 навряд чи знизиться, але й очевидних причин для його зростання у серпні наразі не видно, вважає економічна експертка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ПриватБанк починає чергові виплати: кому чекати гроші на картку

Разом з тим вона підкреслила, що це буде лише за умови, що резерви не спустошуватимуться, фінансова допомога від наших іноземних партнерів надходитиме та експортна виручка наших підприємств-експортерів поповнюватиме країну валютою.

Готівковий курс на фоні цього мав би зменшитись і наблизитись до офіційного. Хоча прогнозувати процеси, де значним фактором є паніка, хід війни, а також інші перемінні фактори, зокрема і надання Україні фінансової допомоги, то справа невдячна!, – резюмувала Острікова.

Нагадаємо, що частина закарпатців отримає виплати від держави.

Слідкуйте за нами у Facebook та Youtube.

Будьте першим...

Додайте коментар

Ваш email не буде опубліковано.


*