Гривня летить журавлем: якого курсу очікувати восени та взимку

Деякі українці навіть під час війни намагаються заощадити трохи коштів у валюті. Проте після відвідин обмінників їхній настрій псується, бо купити “зелень” за гривні стає все важче.

Національний банк України (НБУ) з 21 травня скасував обмеження на встановлення курсу, за якими уповноважені установи можуть продавати готівкову іноземну валюту клієнтам. Раніше відповідний курс не повинен був відхилятися від офіційного більш ніж на 10%.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вже перевищив євро: Долар в Україні продовжує дорожчати

Тож, курсова крива з початку війни потроху, але невпинно сповзає донизу: 21 липня НБУ підвищив офіційний курс гривні на 25% – до 36,57 грн/дол. А 6 вересня готівковий курс долара в банках України зупинився на середньому рівні 40 гривень за долар при купівлі (без змін порівняно з 5 вересня). Тоді як продавали валюту в банках за 40,83 гривні за долар (+15 копійок).

При цьому Мінфін прогнозує до кінця року інфляцію на рівні 25%, у наступному році – на рівні 30%. У Мінекономіки, у свою чергу, передбачають: на початку наступного року курс долара становитиме 42 гривні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Червоний Хрест надає допомогу українцям: як отримати

При цьому протягом 2023 року, за урядовим прогнозом, курс “зеленого” сягне 50 гривень, а індекс споживчих цін складе 30,6%. Щодо інших економічних показників, то ВВП України наступного року має зрости на 4,6%, рівень безробіття, швидше за все, складе 28,2%, а середня зарплата – 18 тисяч 508 гривень. Крім того, очікується, що ціни в 2023 році продовжать стрімко зростати: у макропрогнозі закладена інфляція в 30,6%

Радник президента України з економічних питань Олег Устенко пояснює, що інфляція – це, фактично, той самий споживчий кошик, тобто стабільний набір, що складається з різних товарів та послуг. Причини ї зростання – це, насамперед, війна, розв’язана проти України Росією, а також світові інфляційні процеси. За його словами, уповільнення інфляції – а, отже, й курсова стабільність, залежать безпосередньо від ситуації на фронті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Батальйон Монако”: як українські депутати, судді та бізнесмени розважаються на Лазуровому узбережжі під час війни

Як вважає член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, готівковий курс долара в Україні мігістотно зрости вже у вересні: йому загрожував”стрибок” до позначки в 43 гривні. За прогнозом експерта, цей сценарій був можливим у разі прийняття закону про оподаткування купівлі валюти.

“Зараз на валютному ринку існує якийсь баланс, при котрому попит на валюту більш-менш задовольняється надходженнями від експорту агропродукції та фінансової допомоги від МВФ. Глобально ситуацію змінити може прийняття пропонованого 10%-го податку на купівлю валюти на міжбанку для оплати імпортних поставок”, – відзначив О. Пендзин у коментарі Телеграфу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці отримають додаткові виплати: хто і скільки

За його словами, податок у 10% збільшує безготівковий курс долара на стільки ж – до 40,2 гривні, що, своєю чергою, робить готівковий курс ще на 10% вище – близько 43 гривень.

“Це тим більше ймовірно, що після введення податку частина бізнесу явно перейде на покупку готівкового долара, що збільшить попит на нього і зростання розцінок на готівкову заокеанську валюту”, – додав фахівець.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Від 50 тисяч гривень: для українців озвучили важливе попередження (ФОТО)

При цьому фахівець зазначив: сьогодні, коли курс перейшов позначку 40 грн/дол., бізнес буде прораховувати вартість товарів за курсом 45 гривень/долар, аби убезпечитись від можливих ризиків та додаткових витрат, що також підстібне інфляційні процеси.

А на думку керівника аналітичного департаменту Libertex Group Андрія Шевчишина, за умови збереження негативних тенденцій в економіці, у 2023 році курс долара може перетнути позначку в 60 гривень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Червоний Хрест обіцяє виплати українцям: хто та скільки отримає

Економіст також додав, що за найбільш позитивним сценарієм восени 2022 року курс долара в Україні втримається на нинішньому рівні, тобто 40 грн/дол. А за негативним – зросте вдвічі, аж до 80-90 гривень. Сценарії курсової динаміки залежатимуть від емісії, макрофінансової допомоги, монетарної політики НБУ, настрою інвесторів, ситуації на фронті, погодних умов, а також від того, як пройде опалювальний сезон.

“Якщо ми будемо йти тим шляхом, яким ми йдемо зараз, а зовнішня підтримка буде на тих же рівнях, то курс 50 грн/дол – це цілком реальний орієнтир вже на кінець цього року. За умови збереження негативних тенденцій курс (у 2023 році) може піти до 60 гр/дол і навіть вище”, – зазначив він нещодавно у коментарі Апострофу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жінки отримають нову допомогу: кому дадуть гроші та іншу підтримку

Українська економіка у 2022 році може впасти на 33,2% (за неофіційною інформацією Мінекономіки, оприлюдненою УП). При цьому, 2023 року прогнозується економічне зростання на рівні 4,6%. Раніше ця динаміка вважалась би цілком прийнятною (2021 року ВВП зріс на 3,4%), проте на тлі цьогорічного падіння таке зростання є досить млявим.

Економічний експерт Євген Невмержицький наголошує: бюджет-2023 має бути орієнтований насамперед на фінансування армії. Проте уряд навіть в умовах війни має думати про укріплення економіки: про створення нових робочих місць, аби забезпечити надходження до бюджету, підтримання для цього власного бізнесу, вирівнювання облікової ставки НБУ, введення пільг для підприємств, що виробляють товари для оборони, підтримання переробних виробництв, особливо у аграрній галузі. Потрібно також намагатись залучати іноземний капітал, хоч у нинішніх умовах це є доволі складним завданням.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У НБУ розповіли, яким буде курс долара після війни

“Треба підтримувати експорт. Євросоюз запровадив митні послаблення для товарів українського виробництва при перетині кордонів ЄС. Потрібно це, насамперед, використовувати – бо це є величезною пільгою для української держави. І за допомогою цього можна утримувати гривню на стабільному рівні. Ми можемо навіть самостійно забезпечити всі свої потреби для оборони, для підтримки економіки. Маємо у ринковий спосіб підтримувати економіку, а не казати, що у нас жорсткий бюджет. Підкреслюю: бюджет треба фінансувати, його завдання – не лише визначити, які будуть видатки на соціальні послуги, треба думати про всі потреби держави”, – резюмував експерт.

Водночас, за недавнім повідомленням ПриватБанку, у багатьох банках України наразі існують проблеми з готівковою валютою, основною проблемою є доставка її до відділеннях у регіонах. Тож, економісти радять українцям берегти долари та євро, оцінювати ситуацію, як тимчасову та намагатись купувати лише необхідне.

Нагадаємо, що дві платіжки й два рахунки: Нафтогаз звернувся до українців з новою інформацією.

Слідкуйте за нами у Facebook та Youtube.

Будьте першим...

Додайте коментар

Ваш email не буде опубліковано.


*